34127
Kritéria hodnotenia
Poslaním povinne voliteľného predmetu etická výchova je vychovávať osobnosť s vlastnou identitou a hodnotovou orientáciou, v ktorej úcta k človeku a k prírode, spolupráca, prosociálnosť a národné hodnoty zaujímajú významné miesto. Pri plnení tohto cieľa sa neuspokojuje iba s poskytovaním informácií o morálnych zásadách, ale zážitkovým učením účinne podporuje pochopenie a interiorizáciu mravných noriem a napomáha osvojeniu správania sa, ktoré je s nimi v súlade. Pripravuje mladých ľudí pre život v tom zmysle, aby raz ako dospelí prispeli k vytváraniu harmonických a stabilných vzťahov v rodine, na pracovisku, medzi spoločenskými skupinami, v národe a medzi národmi. Etická výchova sa v prvom rade zameriava na výchovu k prosociálnosti, ktorá sa odráža v morálnych postojoch a v regulácii správania žiakov. Jej súčasťou je aj rozvoj sociálnych zručností ako aj podpora mentálnej hygieny.
V súlade s učebnými plánmi sa vyučovací predmet etická výchova neklasifikuje.
V katalógovom liste a na vysvedčení žiaka sa namiesto klasifikačného stupňa alebo slovného hodnotenia uvádza slovo:
a) absolvoval, ak sa žiak aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese daného predmetu alebo ak bol žiak prítomný na vyučovacej hodine, aj keď zo závažných objektívnych dôvodov nepracoval,
b) neabsolvoval, ak žiak zo závažných dôvodov nemohol vykonávať požadované intelektuálne a motorické činnosti, a preto sa na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňoval, alebo ak žiak na vyučovacej hodine nepracoval, nevie uplatniť svoje vedomosti a zručnosti ani na podnet učiteľa; celkové hodnotenie takého žiaka je neprospel.
V klasifikačnom zázname sa uvádza slovné hodnotenie:
Pracoval veľmi úspešne (PVU), ak sa aktívne zapájal do vyučovacieho procesu, interiorizoval si mravné normy a správa sa v súlade s nimi. V jeho správaní sa prejavujú znaky prosociálnosti a rozvíjajú sa sociálne zručnosti (otvorená komunikácia, empatia, pozitívne hodnotenie druhých).
Pracoval úspešne (PU), ak sa aktívne zapájal do vyučovacieho procesu a správa sa v súlade s mravnými hodnotami, jeho sociálne zručnosti sú na slabšej úrovni.
Pracoval priemerne (PP), ak sa zapájal do vyučovacieho procesu a jeho správanie nie je vždy v súlade s mravnými normami. Komunikačné zručnosti má osvojené na slabej úrovni.
Slovné hodnotenie je spätná väzba učiteľa žiakovi o jeho aktuálnom výkone vzhľadom na jeho osobné možnosti a porovnanie s predchádzajúcimi výkonmi. Učiteľ ocení klady a vysvetlí žiakovi, v čom sa má zlepšiť. Hodnotenie žiakov ako nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu má motivačnú, informatívnu, komparatívnu a korekčnú funkciu.
Žiaka na etickej výchove učiteľ hodnotí komplexne, objektívne s prihliadnutím na jeho individuálne osobitosti. Na hodnotenie výsledkov žiaka v predmete etická výchova slúžia vzdelávacie štandardy. Obsahový aj výkonový štandard na seba nadväzujú a sú vzájomne prepojené.
V rámci vzdelávacích štandardov sa posudzuje a hodnotí:
· úroveň osvojených poznatkov, vedomostí,
· kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť
· schopnosť vyhľadávať informácie z digitálnych zdrojov, ich spracovanie a primeranú prezentáciu v prípade potreby aj prostriedkami informačných a komunikačných technológií,
· schopnosť riešiť úlohy a prezentovať informácie samostatne, ale aj v skupine.