Sociálny pedagóg je prvou pomocou pre dieťa v škole, keď sa objaví problém, rieši problémy výchovných ťažkostí, nevhodné správanie v triede, emocionálne a sociálne problémy detí až delikvenciu.
Sociálny pedagóg plní úlohy v oblasti prevencie a riešenia sociálno-patologických javov u detí, svojimi aktivitami pôsobí na pedagógov, žiakov a ich zákonných zástupcov za účelom vytvorenia pozitívnej sociálnej klímy v škole.
Pracuje s deťmi zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia.
Využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov a je zameraná na jednej strane na nápravu vzťahov medzi deťmi, reguláciu konfliktov a na druhej na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, na nonkognitívne (mimopoznávacie) schopnosti detí, čiže rozvíja kreativitu, kultivovanosť, socializáciu detí, ich emočnú inteligenciu, sebaponímanie a sebareflexiu či hodnotovú orientáciu.
S dieťaťom pracuje na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, zákonných zástupcov alebo si jeho správanie a možné problémy všíma na skupinových sedeniach v triede.
Konzultuje a intenzívne spolupracuje s vedením školy, s pedagógmi, žiakmi a ich zákonnými zástupcami pri riešení sociálno-výchovných problémov (ako sú záškoláctvo, agresivita, šikanovanie, delikvencia a syndrómu CAN a iné...)
Sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu.
Pracuje pravidelne s triedami na vytvorení lepšej atmosféry a klímy v triede, čím predchádza konfliktom, agresii a šikanovaniu v skupine.