Nové kurikulum
Ako funguje kurikulárna reforma u nás?
Od septembra 2025 sa aj naša škola zapája do reformy od 1. ročníka.
Podpora pre školy, ktoré budú zavádzať nové kurikulum zahŕňa metodické a didaktické usmernenia pri tvorbe školských vzdelávacích programov, mentoring a ďalšie vzdelávania pre pedagogických zamestnancov a manažment školy.
Viac informácií k reforme nájdete na stránke https://vzdelavanie21.sk/
Odporúčame najmä link pre rodičov: Vzdelávanie 21 - Pre rodičov
Mentoring pedagogických zamestnancov
Škola je organizácia, ktorej pedagogickí zamestnanci sa celý život aktívne učia, vzdelávajú a neustále zdokonaľujú nielen pre potreby žiakov, ale i pre svoj osobný rast a profesijný rozvoj
S prichádzajúcou kurikulárnou reformou do škôl sme si v predstihu nastavili procesy, ktoré umožňujú každému učiteľovi rásť podľa vlastných požiadaviek.
Okrem klasických či bežných vzdelávaní a workshopov sme dokázali vďaka mentorom z RCPÚ v Banskej Bystrici vyhovieť aj kolegom, ktorí pociťovali potrebu mentoringu ako formy podpory. Mentoring je fenomén, ktorý sa v našej škole pomaly, ale isto udomácňuje ako každodenná súčasť vyučovacieho procesu už štvrtý rok.
Vďaka spoupráci s RCPÚ BB sa zlepšujeme a napredujeme. Chceme ísť v ústrety šťastným a šikovným žiakom, byť pre nich oporou, ľuďmi, ktorí vidia ich kvality a budú ich rozvíjať.
Smerovanie školy
Zavádzanie nového kurikula, ktorého budeme od školského roka 2025/2026 súčasťou, ešte viac podporí rozvoj žiakov a možnosti na aktívne a zmysluplné vyučovanie. Spolupracujeme s rodičmi a starými rodičmi, organizujeme tematické a tvorivé dni, ktoré obohacujú školský život. Sme cvičnou školou pre budúcich pedagógov v spolupráci s UMB a spolupracujeme aj s inými organizáciami v meste a jeho okolí.
Formy výchovy a vzdelávania na našej škole
- 45 minútové hodiny – osvedčené a vyhovujúce, postačujúce časové intervaly
- Blokové vyučovanie – t. j. tematické prepojenie predmetov, pohľad na problematiku z viacerých uhlov
- Outdoorové vyučovanie – dnes už akýkoľvek predmet vieme vyučovať v exteriéri, s dôrazom na prepojenie medzipredmetových súvislostí a aktivizáciu žiakov.
- Exkurzie v rámci regiónu i Slovenska – návštevy múzeí, miest, hradov, vedeckých či zábavných centier
- Zážitkové vyučovanie – experimenty a spoznávanie, pri skúmaní vedeckých hypotéz a overovaní technických a prírodných zákonitostí, aby deti napredovali.
- Výlety v regióne – v rámci školských výletov, ochrany života a zdravia poznávame okolie, organizujeme vychádzky do prírody – pohyb a pobyt v prírode, ľahká turistická aktivita. Kladieme dôraz na ochranu prírody a schopnosť podania prvej pomoci v prípade potreby.
- Ročníkové projekty – z rôznych predmetov, pod vedením jednotlivých učiteľov a pedagógov, často aj s celoslovenskou či medzinárodnou účasťou
- Kurzy – lyžiarsky, plavecký, korčuliarsky, škola v prírode.
- Podpora školského podporného tímu - spolu s psychológom, špeciálnym pedagógom, koordinátorom prevencie, asistentmi, kariérnou a výchovnou poradkyňou poskytuje našim žiakom špeciálno-pedagogickú a psychologickú podporu. Spolu s učiteľmi sa starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, o rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí.
Ciele školy
- Zlepšiť a rozvíjať u žiakov využívanie kritického myslenia pre účinné riešenie problémov
- Rozvíjať a podporovať každého žiaka podľa jeho schopností a predpokladov, umožniť mu zažiť úspech bez ohľadu na rodinné a majetkové pomery, sociálne prostredie, národnosť a rasu, špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Zvýšiť počet vyučovacích hodín s podporou digitálnych technológií
- Zintenzívniť vyučovanie prierezových gramotností - čitateľská, finančná, občianska či digitálna
- Posilniť a trénovať komunikačné a sociálne zručnosti
- Udržať kvalitnú výučbu cudzích jazykov.
- Zvýšiť povedomie žiakov o tradíciách, histórii a pamiatkach regiónu
- Zaviesť slovné hodnotenie žiakov v rámci 1. cyklu (1. – 3. ročník).
- Prepojiť vzdelávanie s výchovným procesom v ŠKD, pestovať nadväznosť a súčinnosť. ŠKD je miesto, kde sa ukotvuje a podporuje školské učivo, pritom sa dieťaťu prihovára a stimuluje etické a výchovné momenty žiakov.
Slovné hodnotenie
Prístup učiteľov je na tomto stupni osobnejší ako vo vyšších ročníkoch. K tomu, aby učiteľ napísal efektívnu, motivujúcu a individualizovanú spätnú väzbu žiakovi musí:
- Hlbšie poznať dieťa – musí ho vnímať v širšom kontexte osobnosti a prostredia (silné stránky, slabé stránky, sociálne prostredie, podmienky...) ale aj v kontexte predmetu. Vnímať, ako pracuje na hodine, aká je jeho príprava, spôsob uvažovania nad problémom, preferovaný učebný štýl a poznať čo najviac súvislostí a detailov
- Mapovať progres dieťaťa – učiteľ by si mal pamätať, ako žiak napísal predchádzajúcu písomku, aká bola jeho odpoveď. V čom došlo k posunu. Ako sa dieťa mení od hodnotenia k hodnoteniu – v dobrom, prípadne v zlom.
- Čas a trpezlivosť – učiteľ musí mať čas napísať slovné hodnotenie. Musí nad ním tráviť viac času ako pri klasifikácii, musí sa zamyslieť nad tým, čo tam píšete.
Zmena prístupu k hodnoteniu
Pre žiaka – ešte dieťa, je toto hodnotenie motivujúce, hravé, stimulujúce, podporujúce a zábavné. Pre učiteľa častokrát možno v počiatkoch náročnejšie v hľadaní vhodných a výstižných slovných spojení, ale rozvíjajúce pre obe strany. Veľmi podstatná je aj pozitívna spätná väzba, ktorá nám prichádza zo strany rodičov. Treba si otvorene povedať, že slovné hodnotenie stojí na rozličných základoch na prvom a druhom stupni, prípadne na strednej škole.
Takéto hodnotenie znamená veľkú zmenu v uvažovaní o žiakovi a prístupe učiteľa k žiakom. Bude si vyžadovať istý čas, kým sa pre väčšinu učiteľov takéto hodnotenie stane prirodzené, podobne ako to je pri známkovaní.